FITNESS HEROES: АНИТА МАРКОВА – SOCIETEANONYME.BG

 

Здравей Анита, кога заобича фитнес тренировките и как се случи това?

Спортът винаги е бил част от мен, като дете тренирах лека атлетика. Бях осми клас, когато за пръв път влязох във фитнес зала и ми хареса. Винаги съм имала неизчерпаема енергия и фитнесът е моя начин да я насочвам правилно, хаха.

 

 

Направи ли грешки в началото? Какво ти се иска някой да ти беше казал, когато започваше с този спорт?

Аз съм човек, който винаги се интересува и чете много, когато започва нещо ново. Това направих и с фитнеса, но не мога да скрия, че в началото съм прекарвала доста безсмислени часове в правене на кардио и разбира се недостатъчно хранене и възстановяване. Но далеч не съжалявам за това, защото точно пътят, който съм извървяла сама, е изградил човекът, който съм днес!

 

 

Тялото ти е страхотно, освен комплименти, случва ли се да получаваш и упреци, че имаш прекалено очертани мускули. Какво отговаряш в такива случаи? 

Благодаря ви! Случвало се е да прочета в интернет и негативни коментари, но това изобщо не ме притеснява.
В над 95% от случаите, когато се срещам с хората на живо, получавам само комплименти, което ме ласкае изключително много. Разбира се, се намира и някой друг злобен поглед в обществото, но не обръщам голямо внимание, а напротив – продължавам към целите си още по-мотивирана.

 

 

Обикновено по колко пъти в седмицата тренираш? 

Към този момент тренирам пет дни седмично, понеже се подготвям за състезателен дебют в Бикини фитнес категория. Тренировките ми продължават около час, час и половина. Обикновено обичам да тренирам сутрин, защото тогава имам много енергия и я използвам, за да дам максимум от себе си в тренировките.

 

 

А по колко пъти на ден ядеш?

Добър въпрос. Аз определено не съм от жените, които гладуват. Към момента имам пет основни хранения плюс едно следтренировъчно.

Имаш ли си cheat метод и кой е той: Cheat day, cheat meal или cheat гарнитура…

Мога да се похваля със завиден метаболизъм. Позволявам си веднъж седмично “cheat meal” като в него си хапвам наистина каквото си пожелая. Обичам да се наслаждавам на храната, особено когато е в едно регламентирано хранене. Хапвам си без угризения пица, талиатели, различни сирена, а след това се глезя и с десерт. Въобще не мога да се оплача.

 

 

Коя е любимата ти мускулна група за трениране?

Всички! Обожавам тренировките, колкото и болезнени да са те, защото аз наистина се раздавам “на макс” в залата. Но определено рамо и крака са ми фаворити, защото ми бяха по-слаби мускулни групи и виждам какво се случва, когато ги тренирам здраво. Прогресът ме мотивира.

 

 

Правиш ли кардио и ако да – колко често и какво?

В зависимост от периода, в който се намирам и целите, които сме си поставили. Към този момент почти не правя кардио – може би 1-2 пъти седмично.

 

 

Годината е почти към края си. Колко време продължи най-дългият период през тази година, в който не тренира и беше ли ти трудно да се завърнеш към тренировките след това?

Тренировките са моя страст и ми е много трудно да не тренирам. Тази година имах период, в който не тренирах поради здравословни причини и той беше около две седмици – да, за някои хора това е адски малко, но за мен е ужасно много. Навикът да тренирам е дълбоко изграден в мен и вярвам, че ще мога да тренирам още дълги години!

 

 

След толкова години постоянство в спортуването и правилното хранене, кой е фитнес митът, който според теб не е верен би ли го споделила с нас?

Да – най-големият страх на жените, че ако вдигат тежко, клякат с тежести и т.н. ще изградят солидна мускулна маса. Е, не е така. Аз съм в основен период от близо половин година и се боря да кача 1см в бедрата с много тежки тренировки и много храна. Единственото, което може да се случи на дамите, ако започнат да тренират с малко по-големи тежести, е да се сдобият със страхотно дупе и тяло за завиждане. 

 

Как се промениха тренировките ти, докато беше бременна със сина си? Бързо ли възвърна формата си след раждането?

Това беше много специален период за мен. По време на бременността си качих осем килограма и когато излязох от болницата бях с един килограм по-лека от преди да забременея.  По време на бременността ми ставаше много лошо и може би това е единственият период, в който не можех да тренирам така както исках и доста се борех със себе си. Стараех се да се разхождам повече, когато се чувствах добре, тренирах с леки тежести и повече повторения. А след раждането, тренирах вкъщи, понеже кърмех и бях постоянно със сина си. Да – тогава ми беше трудно, нямах много сили, но постепенно с упоритост всичко се нареди.

 

 

Каква е философията, която те държи мотивирана? Kакво си казваш в моментите, когато нямаш желание да тренираш, прекалено си заета или  се отклоняваш от хранителния си режим?

Не допускам подобни мисли в главата си. Съсредоточила съм се върху целите си и вървя право към тях. Нямам право на грешки в главата си и респективно не ги допускам. Мотивирам се с клипчета и изказвания на личности, които вече са стигнали там, където искам аз да отида. Човешкият ум е безграничен и може да бъде най-добрият ни приятел ако го “дресираме” правилно.

 

 

Твоят съвет към всички начинаещи, които в момента поемат по пътя на правилното хранене и редовно трениране?

Поставете си цел и я следвайте каквото и да ви коства. Здравето е най-ценният ни ресурс и сме длъжни да се грижим за него правилно. За мен превенцията е най-доброто лечение – хранете се балансирано, не изпадайте в крайности, гладувания или преяждания. Най-важното е да слушате тялото си. Човешкото тяло е създадено да се движи, а спортът е здраве, колкото и клиширано да звучи, понякога клишетата са най-големите истини. Направете спорта част от ежедневието си. Дали ще тренирате йога, фитнес или салса, няма значение. Изберете спорт, който ви доставя удоволствие и го използвайте вечер, за да се отпуснете от натоварения ден или сутрин, за да се заредите с положителна енергия! 

Както обичам да казвам – нека бъдем авторитет за подражание и хора със смисъл. Само така ще променим света към едно по-здраво и красиво място за живеене.

 

Scroll to Top