Хранене на майката по време на кърмене
Какво трябва да ям докато кърмя?
Не е нужно да ядете някакви специални храни докато кърмите.
Но определено е желателно да направите всичко възможно и да следвате балансиран режим на хранене, който да включва комбинация от здравословни храни. Ето и някои примерни храни, които може да ядете:
- Пълнозърнести храни или храни, които имат зърнена основа, за да се снабдите с хранителни вещества и фибри
- Някои млечни продукти, като например кисело мляко или чаша прясно мляко
- Протеини, като месо, риба, яйца или варива
- И да не забравяме така любимите ни плодове и зеленчуци
Има и храни, за които е известно, че подпомагат процеса на производство на повече кърма и това са:
- Спанак
- Овесена каша
- Моркови
- Хумус
- Папая
- Кафяв ориз
- Аспержи
- Сьомга
- Кайсии
Включете ги в хранителния си режим и ги консумирайте ежедневно, за да имате обилна и качествена кърма.
Когато имате бебе със сигурност ще има моменти, когато яденето ще е последното нещо, за което ще мислите или просто ще забравяте да ядете. Но това никак не е във ваша полза, защото трябва да поддържате енергийните си нива високи, особено когато няма да имате достатъчно време за сън.
За това ние ви съветваме да консумирате лесни за приготвяне храни, питателни ястия или леки закуски, като например:
- Домашно приготвен сандвич с пълнозърнест хляб и със салата, добавена към пълнежа.
- Стръкчета моркови или краставици, или пък здравословни брускети с хумус.
- Пресни или сушени плодове или сурови ядки.
Крем супи с пълнозърнест хляб. - Яйца на очи или както ги предпочитате.
- Кофичка кисело мляко с мюсли.
Също така, националната здравна служба препоръчва, всеки човек над 1-годишна възраст, включително и кърмещите майки, да приемат ежедневно добавка, съдържаща 10 микрограма витамин D.
Всички останали витамини и минерали можете да получавате чрез приема на здравословна и качествена храна.
Какво не трябва да ям докато кърмя?
Не е нужно да следвате някакъв специален хранителен режим, стига да се храните здравословно. Въпреки това ако искате наистина да имате контрол върху килограмите си и да започнете с влизането във форма, то би било добре да ви бъде изготвено персонализирано меню, което да спазвате. Относно производството на кърма – вашето тяло приготвя кърмата за вашето бебе всеки път, докато то се храни.
Следите от това, което ядете и пиете, малко или много попаднат в кърмата. Ако бебето ви е чувствително към определена храна, то може тя да му повлияе зле. Някои бебета например реагират на протеина в кравето мляко. Децата, които са алергични към този протеин, проявяват веднага симптоми. За това обърнете внимание, ако бебето ви има следните симптоми:
Бебето ви не се храни добре и не качва килограми.
Има проблеми с изхождането като например диария или запек.
Има червени малки пъпчици по тялото на бебето ви.
Има обрив около устата.
Подути са очите, лицето или устните.
Хрема.
Повръщане.
Екзема.
Ако мислите, че млечните продукти влияят зле на бебето ви, говорете веднага с вашият лекар. Може да има и друга причина, която да кара бебето ви да не се чувства добре и е важно да разгледате всички възможности, за да сте сигурни, че бебето ви получава необходимото лечение.
След като бъдат изключени други причини, вашият лекар може да поиска да премахнете от менюто си продуктите от краве мляко в продължение на две до шест седмици, за да видите дали вашето бебе ще е по-добре.
Ако се потвърди, че вашето бебе има алергия към кравето мляко, ще трябва да спрете да ядете храни съдържащи този вид мляко, поне за шест месеца или докато бебето ви не навърши една годинка.
Някои майки се притесняват да ядат фъстъци докато кърмят. Въпреки че, няма доказателства, че това може да накара бебето ви да развие алергия към фъстъците. Някои изследвания дори показват, че яденето на твърди храни докато кърмите, може да предпази бебето ви от развитие на различни видове хранителни алергии.
Ако имате склонност да ядете много риба, има някои неща, с които трябва да сте наясно :
Не яжте повече от една риба меч или акула на седмица, защото тези видове риба могат да съдържат следи от живак.
Ограничавайте се до две порции прясна мазна риба седмично. Мазната риба включва сьомга, скумрия и пресен тон.
Консервираната риба тон не е класифицирана като мазна риба, така че от нея може да похапвате повече, ако я обичате. И въпреки това пак бъдете внимателни, защото все пак е консервирана храна.
Трябва ли да пия повече вода докато кърмя?
Да определено трябва, защото вие ще бъдете по-жадни, докато кърмите, така че пийте достатъчно, за да утолите жаждата си. Винаги дръжте голяма чаша или бутилка вода до вас.
Ако се чудите дали пиете достатъчно вода, обърнете внимание на цвета на вашата урина. Ако той е бледо жълт, значи тялото ви е добре хидратирано. Ако е тъмно жълта или мирише силно, значи сте дехидратирани и определено трябва да пиете повече вода. За да сте най-сигурни, че пиете достатъчно количество вода, просто изчислете колко трябва с точност да бъде то, изчисляването става по следния начин : умножавате 30 милилитра по вашето телесно тегло. Така, ако става въпрос за 60-килограмова дама, е добре тя да изпива минимум 1,8 литра вода.
Мога ли да отслабна докато кърмя?
Може да сваляте килограми докато кърмите, но това трябва да става постепенно. Например, ако сваляте около 500g до 1kg на седмица, това не трябва да влияе върху количеството или качеството на кърмата, която възпроизвеждате.
Имайте предвид, че ще трябва да запазите силата и енергията си като нова майка. Опитвайки се да направите твърде много за връщане на формата след раждането може да забави възстановяването ви и да ви накара да се почувствате още по-уморени.
Това важи особено за жените, които са раждали секцио.
За жените, които са раждали нормално – можете да започнете с влизането във форма много скоро след раждането. Разбира се това трябва да се случва под зоркото око на професионалист и да ви бъде изготвено качествено и здравословно меню според периода, в който се намирате.
Мога ли да пия чай или кафе, докато кърмя?
Опитайте се да не приемате прекалено много кофеинови напитки, когато кърмите. Това може да е трудно, особено в ранните дни, когато сте изтощени от недоспиването и денонощните грижи.
Националната здравна служба препоръчва да запазите приема на кофеин под 300 мг на ден. Трудно е да се прецени колко кофеин се съдържа в едно капучино или лате, така че за да е по-безопасно се придържайте към безкофеиновото кафе или билков чай, когато искате да усетите вкуса и аромата на кафето.
Ако бебето ви изглежда много неспокойно или има проблеми със съня, опитайте се да намалите кофеина или изобщо да не приемате такъв. Това може да помогне на вашето бебе да заспива по-лесно.
Мога ли да пия алкохол докато кърмя?
Алкохолът преминава през кърмата и стига до бебето ви. Той може да навреди на бебето ви, ако пиете повече от една чаша алкохол повече от един или два пъти седмично.
Винаги е добре да бъдете предпазливи, така че ви препоръчваме да не пиете алкохол докато кърмите, особено през първите три месеца.
Когато бебето е новородено, стомахчето му е много малко и често се нуждае то да е пълно. Алкохола навлиза в кръвта ви между 30 или 90 минути, след като сте го изпили. И понеже бебетата се хранят често, няма да има достатъчно време между храненията, за да се изчисти от вашият организъм.
Черният дроб на вашето бебе също е незрял и се нуждае от защита срещу следите от алкохол. За това в името на детето ви, моля въздържайте се от алкохол докато кърмите, не би трябвало това да е проблем, когато става въпрос за здравето на вашето съкровище.
Трябва ли да приемам някакви добавки докато кърмя?
Докато кърменето е препоръчителният метод за хранене на бебетата и им осигурява необходимите хранителни вещества и имунни фактори, то не може да осигури достатъчно количество витамин D. Всъщност е невъзможно даден човек да консумира целия витамин D, който тялото му изисква само от храната. Ето защо слънцето играе голяма роля при получаването му. Когато кожата е изложена на слънчева светлина тялото започва да произвежда витамина.
Когато обаче имате новородено, обикновено оставате на закрито за няколко дни до няколко седмици или месеца. А при излизане навън бебето обикновено е добре облечено, покрито с одеало или използвате слънцезащитни продукти, тъй като кожата му е много нежна, а вие също се предпазвате от слънчеви изгаряния. Поради изброените фактори, само кърмата не осигурява на бебетата достатъчно количество витамин D.
Ако една жена има достатъчно добри нива на витамин D преди и по време на бременността, нейното бебе ще се роди с добри запаси от витамина. След раждането тези запаси, в комбинация с умерено излагане на бебето на слънчева светлина, плюс малкото количество от кърмата, биха осигурили достатъчно количество от витамина за кърменото бебе. През последните години, обаче, се установява, че много жени имат недостиг на витамин D. В резултат на това нивата му в кърмата и съответно в организма на бебето са много ниски.
Много е важно новородените и малките деца да получат достатъчно витамин D, за да изградят твърди и здрави кости. Малко след раждането, този витамин оказва голямо влияние върху хормоналния баланс на бебето. Той отговаря за регулирането на фосфатния и калциевия метаболизъм и така осигурява укрепване на костите и зъбите на детето. Тъй като кърмата е известна с недостига си на витамин D, повечето педиатри препоръчват да се приема под формата на течна добавка. Нашето предложение за хранителни добавки са продуктите на фирмата Аквасорс, защото са изключително натурални и от проверени източници. Можете да поръчате от онлайн магазина към сайта в секция „Хранителни добавки“. А ето и линк към продукта, който майките, включително и аз предпочитаме:
http://shop.fitmama.bg/index.php?route=product/product&path=59&product_id=65
А за мамите, които искат да започнат с влизането във форма след раждането и да бъдат пример за възхищение, могат да заявят своята хранителна стратегия и/или тренировъчна програма в онлайн магазина към сайта.
Е, надяваме се и този път да сме били достатъчно изчерпателни по темата и ако сте имали някакви въпроси, то сега вече те да са ви ясни. Наслаждавайте се на кърменето и на това да бъдете майка, защото няма нищо по- хубаво от това, нали ?!
Здравейте скъпи читатели, аз се казвам Надин и се грижа за това да получите информацията, която може да промени живота ви. Обичам да чета и пиша материали свързани със здравословния начин на живот, защото аз самата започнах да водя такъв. Повярвайте ми това наистина промени живота ми, не само че започнах да се чувствам по-добре, но и начина ми на мислене се промени в много по-позитивна насока. Именно заради това е създаден и този сайт – да ви даде информацията, която ви е нужна за по- дълготраен и пълноценен живот! Вярвам, че ще се наслаждавате на четивата 🙂