Втори триместър – какво трябва да знаеш

Усещаш, че приливът ти на сили се възвръща, умората отшумява, имаш повече енергия и се усмихваш по-често. Неразположенията, като сутрешно гадене и повръщане, както и страхът от спонтанен аборт са вече в миналото. Честито, ти навлизаш във втория триместър на твоята бременност, който неслучайно е най-приятният и се понася най-леко от повечето бременни. Този период започва от 14-та седмица и продължава до 26-та. Може да се успокоиш и без притеснения да съобщиш на близки и приятели прекрасната новина, че ще ставаш майка. А вече може да имаш и малко коремче и за част от обкръжението ти това да не е изненада. Въпреки, че ще се чувстваш значително по-добре, през тези три месеца в тялото ти ще настъпват големи промени.
Вторият триместър е периодът, в който започва активният растеж и развитие на бебето. След 13-тата седмица при всеки преглед гинекологът ти чрез ултразвуково изследване ще проследява дали плодът отговаря на гестационната възраст. Затова е важно да подсилиш организма си с максимално количество полезни вещества. Ако през първите месеци нямаше апетит, сега той се възвръща и е важно да се научиш да контролираш приема на хранителни вещества. Хапването като за двама не е необходимо. Стреми се да добавяш около 200-300 калории на ден към обичайното си хранене. Съветвам те да изключиш от менюто си пържените и пакетираните храни, сладкишите, газираните напитки и кофеина и всичко, което е празно откъм полезни вещества. Те няма да донесат нищо за теб и бебето ти. Наблегни на протеина, пресните зеленчуци и плодове в храненията си. Хапвай яйца, мляко, леша, боб, киноа, овесени ядки, риба, месо. Може да консумираш и сурови ядки, които са богати на полезни мазнини, но задължително трябва да ги накисваш.
С началото на втория триместър идва и един от най-вълнуващите моменти, когато разбираш дали очакваш момиченце или момченце. Полът на бебето ще стане напълно ясен през 14 седмица или най-късно през следващите две седмици. В този период бебето е голямо колкото лимон, расте с бързо и усъвършенства всички свои органи и системи. Сега е моментът да помислиш и за физическата си активност, която е от голямо значение за поддържането на тонуса, енергията, настроението и формата ти. Тренировките не трябва да са високоинтензивни, а ако усетиш умора, задължително трябва да спреш и да починеш. Има специална гимнастика за бременни, плуване, йога, пилатес. Каквото и спортно занимание да избереш, дори разходка сред природата, ще ти помогне да облекчиш честите неразположения, сред които болките в кръста и гърба, подуването на краката, разширените вени. Физическата активност ще подобри кръвообръщението, а така бебето ще получава по-бързо кислород и в по-големи количества.
През 15-та седмица се развива костния скелет на бебето, а мозъкът вече контролира всички мускули и то е значително по-активно. Другата промяна, която ще усетиш, е увеличаване на либидото ти. Ако бременността протича нормално и без усложнения, сексуалните контакти няма как да я застрашат, затова се наслади на тези моменти с партньора ти.
Един от най-трепетните и дългоочаквани моменти настъпва през 16-та седмица, когато може да усетиш за първи път твоето бебето. Движенията му стават координирани и могат да бъдат видени с ехограф.

Имай предвид, че може да усетиш движенията на бебето и около 20-та седмица, така че не се тревожи излишно. Около половината от бременните се оплакват от запек, който се задълбочава през втория триместър. Заради увеличаването на хормона прогестерон червата става по-лениви. Затова пий много вода, обърни внимание на фибрите в твоето меню и задължително включи естествено ферментирали храни.
През 17-та седмица бебето започва да образува мазнини под кожата, които ще му осигурят енергия и ще помогнат за топлинния баланс след раждането му. Твоят корем все повече расте, а с това ще трябва вече да се лишиш да спиш по корем и гръб. Препоръчва се да спиш на една страна и по-точно на лявата и да поставиш възглавница между краката си.
Време е да започнеш да говориш на бебчето, защото от 18-та седмица то вече чува различни шумове. Не е изключено през този период да се сблъскаш и с друг неприятен проблем – хемороидите. Те причинят дискомфорт, а за да го избегнеш не забравяй да пиеш много течности и да ядеш храни с фибри.
През 19-та седмица на бременността кожата на плода се покрива с вещество, наречено верникс казеоза, което го защитава от заобикалящата водна среда. Ти пък може да забележиш някои кожни промени – петна, лунички, сухота, обриви, които са хормонално свързани и ще изчезнат след раждането. За да предотвратиш появата на стрии, може да използваш кокосово или бадемово масло.
С настъпване на 20-та седмица ти си точно по средата на твоята бременност. Най-вероятно вече си забелязала, че кръгът около зърната ти е потъмнял или е уголемил диаметъра си. Откакто си бременна тялото ти се подготвя за кърмене.
От 21 седмица бебето ти е все по–активно и може да поглъща течността около него. Възможно е през този период венците ти да станат по-чувствителни и да се появи кървене.
Последният шести месец от второто тримесечие започва с 22 седмица, когато бебето е изцяло покрито с финна и пухкава коса, наречен лануго. Не е изключено крайниците ти вече да се подуват и да се появят разширени вени.
Всички органи на бебето са почти напълно функциониращи през 23 седмица. Болките в гърба вероятно се увеличават, а за да ги облекчиш, те съветвам да си с изправена стойка, да избереш удобен стол, когато си седнала, както и да носиш ниски и удобни обувки.
През 24 седмица бебето ти е с размер на папая, а косата му започва активно да расте. Може да имаш киселини и чести оригвания, а за да се справиш с този неприятен проблем може да опиташ да се храниш по-често, но с по-малки количества храна и така да имаш 5-6 хранения дневно. Обърни внимание кои са храните, които провокират появата на киселини и ги изключи напълно.
Бебето може да отговори на гласа ти с движение след 25-та седмица. Възможно е носът ти да е често запушен, да хъркаш през нощта, както и да имаш проблем с усещането на миризмите, като тези промени се дължат на хормоните на бременността.
В последната седмица на втория триместър вероятно се чувстваш все по-тежка и тромава, защото бебето расте, а коремът става все по-голям и ти причинява дискомфорт. Подуването на ръцете и краката може да се задълбочи и дори да ти е трудно да си обуваш обувките. Съветвам те да пиеш много вода и да не спираш да се движиш.
В следващата статия ще те подготвя какво те очаква в третия триместър – на крачка от големия финал.

Scroll to Top