Първи триместър – какви промени настъпват в твоето тяло
Няма нищо по-красиво от жена, която носи нов живот! Ти вече сияеш от щастие и изживяваш един от най-прекрасните периоди, но трябва да си наясно, че през бременността тялото ти ще премине през редица промени. Това е така, защото се активират множество хормони, а тялото ти се адаптира към новата фаза от живота. Ще се опитам максимално да те подготвя за промените, които ще настъпят през 9-те месеца, за да може да се насладиш спокойно на този радостен момент без да се стресираш излишно . Всяка жена е различна и съответно бременността й преминава различно. Дори при една и съща жена всяка бременност е изключително различна и затова не трябва да се сравняваш с други бременни жени.
Бременността трае 40 седмици, като може да варира от 37 до 42 седмици, и се разделя на три триместъра. Всеки триместър продължава между 12 и 14 седмици или около три месеца и води до специфични хормонални и физиологични промени. В тази статия ще те подготвя за това какво да очакваш в първия триместър или от първата до 13-тата седмица на бременността. Макар че все още не изглеждаш бременна, именно това е периодът, през който в тялото ти ще се случват най-бързи промени. Някои от тях са характерни за началото на бременността и са белег за настъпването й, като на тях се спряхме подробно в първата статия.
През първите седмици на бременността нивата на хормоните се променят значително. За да се опрости изчисляването на продължителността на бременността, за начална дата се приема първият ден от последната менструация. В първата и дори втората седмици от бременността все още не си бременна. През третата седмица от бременността яйцеклетката е оплодена след овулацията и новият живот започва. В тялото ти се случват много хормонални промени – болки ниско долу, напрежение в гърдите, гадене, които ще позволят на оплодената яйцеклетка да се имплантира в матката. Бременността може да бъде установена дори в тази ранна фаза, защото тялото започва да произвежда хормона на бременността 24 часа след оплождане. През четвъртата седмица от бременността твоето бебе е с големината почти на оризово зрънце. Започват да се образуват различните системи в неговото тяло, включително храносмилателната. Промените в твоето тяло пък стават все по-осезаеми.
През първия месец на бременността започва сложен процес на полагане на всички системи и органи на ембриона. Ако се храниш здравословно, приемаш достатъчно витамини, не консумираш алкохол, кофеин и не пушиш цигари, може да се предположи, че началото на развитието ще бъде безопасно. През този период тялото ти увеличава кръвообращението си, за да пренася кислород и хранителни вещества към развиващото се бебе. Вследствие на това сърдечната ти честота също се увеличава. Тези промени водят до умора, сутрешно гадене, главоболие, запек. Матката ти, която до момента е с големина на затворен юмрук, също започва да се подготвя за растежа на плацентата и плода, като за период от 13 седмици тя достига до размер на малка диня.
Вторият месец от бременността е период на интензивен растеж и развитие на ембриона – от 5 до 8 седмици, като размерът му се увеличава от 2 до 7-12 мм. Ако досега не си спортувала редовно, време е да го направиш, като наблегнеш на разходки, плуване или йога.
През петата седмица от бременността се оформя мозъка и гръбначния мозък на бебето. Най-вероятно вече нямаш менструация, а тялото ти продължава да се адаптира и променя. Съвсем нормално е често да имаш промени в настроението заради влиянието на хормоните.
Един от най-специалните моменти за теб и твоята половинка идва с шестата седмица от бременността, когато ще можете да чуете за първи път сърдечния ритъм на плода. Малкото му сърчице работи два пъти по-бързо от твоето, а заедно с него са оформени бъбреците, черния дроб и белите дробове. Матката ти вече е увеличила размерите си и това може да те кара да посещаваш по-често тоалетната. Възможно е в този период да загубиш тегло, ако имаш сутрешно гадене и повръщане. В предишната статия говорихме как с природни методи може да се справиш с тези неприятни усещания.
Сред най-видимите промени в тялото ти е увеличаването на бюста, което особено започва да се забелязва през седмата седмица. Гърдите ти ще станат и по-чувствителни. Не е изключено да започнеш да консумираш храни, които досега не си харесвала. Може да започнеш да имаш и проблеми със съня. Ембрионът вече има околоплоден сак, биещо сърце и оформена плацента, която се прикрепя към стената на матката, откъдето ще получава достъп до кислород и хранителни вещества, доставяни от кръвта на майката.
През осмата седмица коремната и тазобедрената ти обиколка започват да се променят, матката продължава да увеличава размера си и най-вероятно вече дънките са започнали да ти стягат. Лицето на бебето започва леко да се формира, като се появяват клепачите, горната устна, нослето, оформят се външният слухов канал и ушната мида.
С деветата седмица на бременността навлизаш в трети месец, като вероятно вече се уморяваш твърде лесно и ти се спи повече. Не е изключено да имаш повишен апетит, като е важно да хапваш риба, която съдържа омега-3 мастни киселини, които са особено важни за здравословното развитие на мозъка и очите на твоето бебче.
Друга промяна, която си забеляза, е по-бляскавата ти и здрава коса, което се дължи на хормона естроген, който се образува в плацентата. За съжаление, след раждането при голяма част от жените нивата на естроген спадат бързо и това е причината да им се струва, че косата им е изтощена и пада. От десетата седмица бебчето вече се нарича плод и всичките му органи са оформени.
Много болна тема по време на бременността са запекът и появата на киселини, които са свързани с действието на хормона прогестерон. Мога да те посъветвам да пиеш много вода, да намалиш храни като ориз, картофи, ядки, а да наблегнеш на течна храна. Не яж люти храни и се движи повече. За намаляване на киселините ти препоръчвам да се храниш на кратки интервали с малки количества. А ако имаш нужда от цялостна програма по време на твоята бременност, то програмата „Бременна Фит Мама“, е точно за теб. Там ще откриеш конкретно меню, което да хапваш по време на бременността, упражнения за домашния условия за всеки триместър, упражнения за заздравяване на тазовото дъно, множество тактики за борба с целулита, превенция появата на стрии, борба с киселините и запека. Можеш да я откриеш на shop.fitmama.bg в категория „Бременност и следродилен период“.
Обикновено през 11 и 12 седмица може да се направи комбиниран скринингов тест, известен като „биохимичен скрининг“, който включва изследвания за хромозомни аномалии като Синдром на Едуард и Синдром на Даун.
През 13-та седмица, когато първият триместър е към края си, вероятно коремчето ти е леко заоблено, а симптомите на ранната бременност постепенно намаляват и ти се чувстваш все по-добре.
Следва продължение 🍀